Rafinisan i nerafinisan shea butter – sličnosti i razlike

Shea butter, poznat i kao ši puter, sve popularniji je sastojak u kozmetičkim proizvodima zbog svojih izvanrednih hranljivih svojstava i širokog spektra koristi za kožu i kosu.

U ovom blogu, istražićemo razlike i sličnosti između rafinisanog i nerafinisanog shea buttera, njihov nastanak, poreklo, upotrebu i sve drugo što želite znati.

Poreklo i proizvodnja shea buttera

Shea butter potiče iz Afrike, tačnije iz plodova stabla karite(Vitellaria paradoxa) koje raste u savanama Zapadne Afrike.

Nerafinisani shea butter prolazi kroz minimalno procesiranje kako bi se zadržala njegova prirodna svojstva i hranljivi sastojci. Proces proizvodnje uključuje ručno branje plodova stabla karite, te sušenje i lomljenje plodova kako bi se izdvojile koštice.
Zatim, mlevenje koštica i kuvanje ili hladno presovanje da bi se dobio sirovi shea butter.
Ovaj tip shea buttera zadržava svoju prirodnu aromu i boju, kao i većinu hranljivih sastojaka poput vitamina A, E i F.

Rafinisani shea butter prolazi kroz dodatne procese filtriranja i rafinacije kako bi se uklonile nečistoće, miris i boja. Proces proizvodnje uključuje iste početne korake kao kod nerafinisanog (branje, sušenje, lomljenje, mlevenje).
Njega prati dodatno filtriranje i rafinacija kako bi se dobio neutralniji miris i tekstura. Proces rafinacije čini shea butter pogodnijim za komercijalnu upotrebu i proizvodnju kozmetike.
Rafinisani shea butter ima manje izražen miris i neutralniju boju u poređenju sa nerafinisanim, ali može imati nešto manje hranljivih sastojaka.

Izbor između rafinisanog i nerafinisanog shea buttera zavisi od ličnih preferencija, tipa kože i željenog efekta. Nerafinisani je obično bolji izbor za maksimalnu hidrataciju i terapeutsku upotrebu, dok je rafinisani pogodniji za kozmetičke proizvode gde je bitna konzistencija i miris.

Rafinisan vs. nerafinisan shea butter

Rafinisan shea butter

Rafinisan shea butter je odličan za:

  1. Regeneraciju i protivupalno delovanje: Idealan je za kožu sklonu ekcemu, psorijazi i seboreji.
  2. Negu nakon brijanja ili depilacije: Pomaže u smirivanju iritacija i ubrzava regeneraciju kože.
  3. Negu osetljive kože: Ne izaziva alergije, pa je pogodan za osetljivu kožu.
  4. Anti-aging svojstva: Pomaže u prevenciji starenja kože i nastanku bora.
  5. Zaštitu tokom sunčanja: Deluje kao zaštita od UV zraka i sprečava isušivanje kože i kose.
  6. Regeneraciju nakon sunčanja: Pomaže u regeneraciji kože i ublažavanju opekotina.
  7. Tretman strija i ožiljaka: Efikasan je u smanjenju vidljivosti strija i ožiljaka.

Nerafinisan shea butter

Nerafinisan shea butter se koristi za:

  1. Negu lica i tela: U kontaktu sa kožom, shea butter se topi, lako se razmazuje i ostavlja kožu nahranjenom i glatkom.
  2. Vitamini i esencijalne masne kiseline: Bogat vitaminima A, E i F, usporava starenje kože, ublažava pege, fleke i ožiljke.
  3. Regeneraciju kože i stvaranje kolagena: Esencijalne masne kiseline i nutrijenti podstiču regeneraciju kože i stvaranje kolagena.
  4. Negu suve kože i ispucale kose: Efikasan je za negu suve kože, ispucale kose i usana.
  5. Smirivanje iritacija: Shea butter smiruje svrab, osip, alergije, opekotine i iritacije nakon brijanja.
  6. Zaštitu i regeneraciju nakon sunčanja: Pojačava delovanje kreme za sunčanje i regeneriše kožu nakon izlaganja suncu.
  7. Tretman strija i ožiljaka: Efikasan je u smanjenju vidljivosti strija i ožiljaka.

Shea butter tokom različitih godišnjih doba

Zimska nega sa shea butterom

Shea butter je neizostavan tokom zimskih meseci zbog svoje sposobnosti da spreči sušenje i pucanje kože. Zima donosi niske temperature i hladan vetar koji isušuju kožu, ali shea butter obezbeđuje neophodnu hidrataciju i zaštitu. Koristite ga kao dnevnu i noćnu kremu za lice, kao i za negu tela, posebno ruku i stopala koje su najviše izložene hladnoći.

Letnja nega sa shea butterom

Tokom leta, shea butter pruža zaštitu od štetnih UV zraka i sprečava isušivanje kože i kose usled sunčanja. Evo kako ga možete koristiti:

  • Zaštita od sunca: Nanesite shea butter na kožu pre izlaska na sunce. Iako nije zamena za kremu sa visokim SPF faktorom, pruža dodatni sloj zaštite.
  • Nakon sunčanja: Nakon dana provedenog na suncu, shea butter umiruje kožu, smanjuje crvenilo i pomaže u regeneraciji.
  • Nega kose: Nanesite shea butter na krajeve kose kako biste sprečili isušivanje i lomljenje zbog izlaganja suncu i soli iz morske vode.
  • Nega usana: Shea butter je odličan balzam za usne, pružajući im zaštitu i hidrataciju tokom vrelih letnjih dana.

Kako koristiti shea butter za maksimalne rezultate

  1. Kao hidratantna krema: Koristite shea butter kao osnovnu hidratantnu kremu za lice i telo. Nanesite ga nakon tuširanja dok je koža još vlažna kako bi zadržala maksimalnu hidrataciju.
  2. Za negu kose: Nanesite malu količinu shea buttera na vrhove kose kako biste sprečili ispucale krajeve. Možete ga koristiti i kao masku za kosu pre pranja za dubinsku hidrataciju.
  3. Za masažu: Shea butter je odličan za masaže zbog svoje glatke teksture i hranljivih svojstava. Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja po izboru za dodatni opuštajući efekat.

Shea butter je svestran i efikasan prirodni proizvod koji može značajno poboljšati zdravlje i izgled vaše kože i kose. Bilo da se odlučite za rafinisan ili nerafinisan shea butter, važno je da odaberete visokokvalitetan proizvod koji odgovara vašim potrebama. Njegova sposobnost da hidrira, regeneriše i zaštiti kožu čini ga nezamenljivim dodatkom u svakodnevnoj nezi.

Upotreba shea buttera može biti ključna za postizanje i održavanje zdrave, sjajne i mladalačke kože, posebno kada se koristi redovno i u kombinaciji sa drugim prirodnim sastojcima. Bez obzira na godišnje doba, shea butter pruža neophodnu negu i zaštitu, čineći vašu kožu otpornijom i lepšom.